Devlet, ‘istilacı balon balığı’ avlayanlara para ödeyecek

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile devlet, “istilacı balon balığı” avlayanları para ödeyerek teşvik edecek. Karara göre, istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara, balıkların türlerine göre adet başına 10 ila 20 lira ödenecek.

“Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı. 5488 sayılı Tarım Kanununun 19’uncu maddesi gereğince, “istilacı” görülen balon balığının avlanması teşvik edilecek.  Kararla, 2024, 2025 ve 2026 yıllarında istilacı balon balığı avlayan balıkçılara ödeme yapılacak. 

Karara göre, geçerli ruhsat tezkeresine sahip bir balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan  balıkçılara, avladıkları istilacı balon balıklarının türlerine göre adeta başına 10 ila 20 lira ödenecek. Lagocephalus Sceleratus türü balon balığının 150 bin adete kadar avlanmasına izin verilirken, diğer türlerin 125 bin adete kadar avlanmasına izin verilecek. 

Karar kapsamında yapılacak destekleme ödemeleri için gerekli finansman, Tarım ve Orman Bakanlığının 2024, 2025 ve 2026 yılı tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacak. T.C. Ziraat Bankası’na da üreticilere ödenen destekleme tutarının yüzde  0,2’si kadar komisyon ödenecek.

Kararda, “istilacı balon balıklarının (Lagocephalus Sceleratus, Lagocephalus Spadiceus, Lagocephalus Suezensis, Lagocephalus Guentheri, Torquigener Flavimaculosus, Tylerius Spinosissimus, Lagocephalus Lagocephalus, Sphoeroides Pachygaster) mevcut popülasyonlarının ve stoğa katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılmasının” amaçlandığı vurgulandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x